Hoppa till innehåll

Sportlov 20-23 februari 2023

Kom och fira sportlov med oss

Måndag 20 februari anordnar vi MIDI + MAXI B klass gemensam singel för barn födda 2010 och yngre. Vi spelar korta tidsmatcher med poolspel på fullstor singelbana och använder grön boll. Senare under eftermiddagen välkomnar vi föräldrarna ner på banan för generationsdubbel – mamma/pappa spelar med barn i klubbens MIDI/MAXI B verksamhet. Läs mer i PDF:en nedanför.

Tisdag 21 februari är alla tävlingsjuniorer inkl. Maxi A välkomna till en sportlovscup med handikappsystem. Tävlingsledningen ger varje spelare minus/plus-handikapp, vilket låter alla tävla i samma klass, oavsett spelstyrka.

Tisdag 21 februari senare under dagen fortsätter vi med en sportlovsdubbel för kursverksamhetens tävlingsjuniorer och alla vuxenelever. Tävlingsledningen parar ihop alla spelare i matchande lag så att alla kan spela i samma klass

Onsdag 22 till torsdag 23 februari bjuder juniorsektionen in till sportlovsläger. Alla klubbens juniorer som är minst 10 år gamla är välkomna till två roliga dagar med tennisspel och andra aktiviteter. Övernattning erbjuds för de som vill. Ledare på plats såklart. Begränsat antal platser, så först till kvarn gäller. Anmälan sker på mail till elinjohanson129@gmail.com